✍ Vir: zapisniki sej Občinskega sveta
Urednika je zanimalo, koliko in o čem mirnopeški svetniki pravzaprav razpravljajo v Občinskem svetu. Kdo izmed njih na sejah spi, kdo zgolj benti nad zapisniki, koga zanimajo lastni interesi, kdo se ukvarja s socialnimi vprašanji in tudi kdo skrbi za razvoj kmetijstva v občini?
Analiza jemlje pod drobnogled delo svetnikov iz prejšnjega mandata, ki interese svojih volivcev zastopajo tudi v letošnjem sklicu Občinskega sveta. To so svetniki Domen Rajšelj, Drago Muhič, Anton Režek, Andrej Kastelic in Zvone Papež. (Gregorja Parklja v pregledu ni, saj je funkcijo prevzel šele v drugi polovici leta 2009.) Ocena temelji na zapisnikih tridesetih sej Občinskega sveta med leti 2006 in 2010, na katerih so svetniki skupaj potrdili 251 sklepov, odlokov, poročil ali soglasij in se 511-krat vključili v razprave, replike ali obrazložitve glasov. Predstavitve stališč, kadar so svetniki nastopili v vlogi predstavnikov različnih odborov, v analizo niso vključene.
Svetnik Drago Muhič
Svetnik Muhič se je izkazal kot izkušenj in premišljen politik. Gotovo je v veliki meri zaslužen za marsikatero preplastitev (celo izgradnjo) ceste v preteklem mandatu. Vendar bi od neodvisnega kandidata pričakovali, da se pri ključnih projektih bolj pogosto izpostavi. Odločnosti mu sicer ne gre očitati, a je ta prevečkrat povezana zgolj z določenimi temami. Zamujanja na seje pa tudi niso lepa navada, pod vprašaj postavljajo spoštovanje do dela Občinskega sveta.
Razpravljal 95-krat
Vsebina razprav:
Število pobud in mnenj pod točko pobude svetnikov ter razno: 25
Vsebina pobud in mnenj: pobuda o pospešitvi vzdrževalnih del nad železniško postajo (november 2006); mnenje o pomanjkljivi sanacij občinskih cest (november 2006); pobuda o povečanju števila članov odbora za negospodarstvo in javne službe (december 2006); pobuda o povečanju števila članov odborov (marec 2007); pobuda o beleženju poškodb občinski cest (april 2007); pobuda o najemu lokalnih podjetji za sanacijska dela na cestah (april 2007); pobuda o beleženju poškodb občinskih cest pred dopusti (junij 2007); mnenje o podaji pisnega odgovora lastniku zemljišča v GC Dolenja vas (januar 2008); mnenje o vodenju seje (april 2008); pobuda o (ne)izdaji garancij za izgradnjo pokritega vkopa (april 2008); zahteva o neuporabi imena podjetja GPI Tehnika na sejah občinskega sveta (maj 2008); pobuda o postavitvi prometne signalizacije (otroci na cesti) na cesti Orkljevec – Mali Kal (junij 2008); vprašanje županu o prodaji zemljišč iz druge faze širitve GC Dolenja vas investitorjev (junij 2008); pobuda o sprejetju rebalansa proračuna (september 2008); mnenje o doslednosti pri sofinanciranju preplastitev cest v naseljih (september 2008); mnenje o neustreznosti vodenja seje (december 2008); mnenje o vzdrževanju cest in nasipa bankin Mali Kal – Orkljevec (maj 2009); pobuda o predstavitvi poročila o izvajanju proračuna in terminskega plana izgradnje osnovne šole (maj 2009); pobuda o pripravi peticije za sanacijo državne ceste skozi Mirno Peč (julij 2009); mnenje o prerazporeditvi finančnih sredstev za vzdrževanje občinskih cest (julij 2009); mnenje o pomanjkljivosti vzdrževanja občinskih cest (november 2009); pobuda o razširitvi ovinka nad železniškim nadvozom na Rogovili (december 2010); pobuda o izvedbi javne razsvetljave na Postaji pred preplastitvijo ceste (julij 2010); pobuda o vključitvi DARS-a v sanacijo ceste Veliki Kal – Rogovila (julij 2010); pobuda o razširitvi križišča priključne ceste proti Mirni Peči (julij 2010)
Svetnik Domen Rajšelj
Svetnika Rajšlja je pred začetkom mandata mirnopeška opozicija krstila za odrešitelja, vendar se ni izkazal kot pretirano dorasel nalogi. Štorasto se je učil pravil igre, že po svoji prvi solistični akciji pri izvolitvi članov delovnih teles je lahko zgolj prešteval mrke poglede. Z načinom dela in pristopom do reševanja težav do konca mandata ni dovolj odločno lobiral za uveljavitev opozicijskega programa. A z občutkom za pravičnost (tudi občasno trezno mislijo) je, je potrebno priznati, vendarle pustil svoj pečat pri delovanju Občinskega sveta.
Razpravljal 88-krat
Vsebina razprav:
Število pobud in mnenj pod točko pobude svetnikov ter razno: 18
Vsebina pobud in mnenj: pobuda o zbiranju predlogov za spremembo poslovnika (april 2007); mnenje o nepravilnosti postopka izvolitve članov delovnih teles (april 2007); pobuda o urejanju statusa javnih poti, ki potekajo po zasebnih zemljiščih (junij 2007); pobuda o ustanovitvi komisije za oblikovanje prostorskega načrta jedra Mirne Peči (januar 2008); mnenje o postopkih pri izdaji okoljskega poročila za GC Dolenja vas (april 2008); pobuda o pripravi peticije proti razširitvi kamnoloma Vrhpeč (april 2008); pobuda o pridobitvi pravnega mnenja o zastopanju župana v podjetju PLC Mirna Peč (april 2008); vprašanje županu o oddaji peticije proti razširitvi kamnoloma Vrhpeč (junij 2008); mnenje o zmanjšanju obsežnosti dnevnega reda sej Občinskega sveta (november 2008); vprašanje županu o načrtovanem sprejemanju proračuna (december 2008); pobuda o postavitvi prometne oznake na križišču v Ivanji vasi (februar 2009); vprašanje županu o načrtu sofinanciranja izgradnje osnovne šole s strani ministrstva in poteku odkupa zemljišč (maj 2009); mnenje o pripravi manj obsežnega projekta o ureditvi jedra Mirne Peči in postopnem nadgrajevanju le-tega (junij 2009); vprašanje županu o obsegu načrtovanih popravil na stavbi osnovne šole in načrtovani selitvi v novo stavbo (julij 2009); odpoved dveh sejnin v korist sklada Osnovne šole Mirna Peč (junij 2009); pobuda o sklicu zbora krajanov in predstavitvi projekta o ureditvi jedra Mirne Peči (november 2009); pobuda o uvrstitvi razprave o problematiki občinskih cest na dnevni red naslednje seje (april 2010); mnenje o pogajanjih z DARS-om o sodelovanju z občino (julij 2010)
Svetnik Zvone Papež
Svetnik Papež je bil izvoljen kot neodvisni kandidat. Mogoče je prav zato na začetku mandata deloval precej izgubljeno, saj so ga prenekateri predlogi zasačili nepripravljenega. “Za razvoj občine,” kot je utemeljeval, se je (tako pri podajanju mnenj kot pri glasovanju) hitro povezal z vladajočimi svetniki. O neodvisnosti torej ne duha ne sluha. Priznati pa je treba, da se je v štirih letih veliko naučil ter da je ob koncu mandata, tudi med samo volilno kampanjo, pokazal zvrhano mero značaja.
Razpravljal 23-krat
Vsebina razprav:
Število pobud in mnenj pod točko pobude svetnikov ter razno: 7
Vsebina pobud in mnenj: vprašanje županu o odkupu parcel v GC Dolenja vas (november 2006); pobuda o označitvi avtobusnih postajališč v naseljih, kjer ustavlja šolski avtobus (september 2007); mnenje o postavitvi oznake za naselje Šranga pred odcepom za Jablan (december 2007); mnenje o pridobivanju garancij pri izvedbi kanalizacijskih del na cestiščih (november 2008); pobuda o razčiščevanju nesporazumov o vodenju sej izven rednih sklicev Občinskega sveta (december 2009); pobuda o prestavitvi točke o varnosti na državnih in občinskih cestah na naslednjo sejo (marec 2009); pobuda o vključitvi gospodarskih subjektov med usmerjevalno signalizacijo v Mirni Peči (november 2009)
Svetnik Andrej Kastelic
Svetnik Kastelic je svoje dolgoletne politične izkušnje hranil bolj zase, saj jih v preteklem mandatu ni prav pogosto razkazoval. Tudi na koncu je razočaral, ko se ni bolj odločno postavil v bran županu in zavaroval skupne interese. Neprepričljivi izid v tretji enoti bi župana skorajda stal volitev. Vendar pa mu lojalnosti ne gre očitati, saj je med svetniki eden redkih, ki ni povzročal sporov in je skozi celotni mandat ostal zvest zastavljenemu programu.
Razpravljal 24-krat
Vsebina razprav:
Število pobud in mnenj pod točko pobude svetnikov ter razno: 2
Vsebina pobud in mnenj: pobuda o ureditvi površin pod zabojniki za odpadke v naseljih (april 2007); pobuda o postavitvi dodatnega zabojnika za odpadke v Goriški vasi (julij 2007)
Svetnik Anton Režek
O svetniku Režku ni vredno izgubljati besed, saj jih v štirih letih tudi on ni.
Razpravljal 3-krat
Vsebina razprav:
Število pobud in mnenj pod točko pobude svetnikov ter razno: 1
Vsebina pobud in mnenj: pobuda o ureditvi ceste pri odcepu za kamnolom (januar 2009)
Komentarji: 3
Dragi urednik!
Obstajajo indici, da bi bil medij lahko bolj objektiven kot katerikoli medij, ki je do sedaj poročal o delu občinske uprave. Ve se, da je npr. Vaš kanal financiran iz lokalnih skupnosti, podobno Dolenjski list, … O občinskem cajtngu ni vredno zgubljati besed. Pričakovano je, da bodo ti mediji gladko na strani večnega župana, čeprav le-ta nima (več) nikakršne večine pri podpori volivcev (zaradi izredno neuspešnega dosedanjega dela). Tako da je logično, da se je slej kot prej nek neodvisni medij pojavil.
Vprašanje: Kako to, da pri oceni dela svetnikov manjkata dva, ki sta bila v mlajši preteklosti najbolj glasna (ko bosta le-ta dodana, bo objektivnost medija še večja).
Srečno!
grundtaler
Spoštovani Grundtaler!
V uredništvu razumemo pomisleke o izbiri svetnikov, ki smo jih vključili v oceno dela. Tudi sami smo se precej časa ukvarjali z vprašanjem, koga in na kakšen način izpostaviti.
Na koncu je prevladal argument, da bi ocena celotnega občinskega sveta zahtevala veliko bolj poglobljeno analizo, saj bi bilo vanjo potrebno vključiti številne druge dejavnike (delovanja delovnih teles, občinske uprave, itd.). Predvsem pa bi lahko tak prispevek kaj hitro dobil “tekmovalni” prizvok, saj bi najverjetneje sprožil vrsto različnih interpretacij in s tem obšel svoj prvotni namen. Mnenje uredniškega odbora je, da tudi prispevki, ki temeljijo na preteklem dogajanju, skušajo biti v največji meri usmerjeni v prihodnost in tako utreti pot izboljšanem delovanju v bodočnosti. Zato smo v oceno vključili le svetnike, ki so v celoti svoj mandat opravili v letih 2006-2010 ter ga nadaljujejo v letih 2010-2014.
Ostalih svetnikov zato ne nameravamo dodati, za konstruktivno kritiko pa se Vam lepo zahvaljujemo.
Uredništvo
Vemo, vsaj za Mirno Peč to 100% velja, da politiko kroji župan in je bil občinski svet več ali manj le glasovalni stroj, ki je potrjeval županove bolj ali manj po(ne)srečene ideje in prijekte.
Zakaj torej, kar eksplicitno navaja že sam naslov portala, Urednik ne ocenjuje tudi dela župana?
Objavite komentar